Datové schránky

Datové schránky. /zákon č.300/2008 Sb.Datové schránky/

 

Co to je datová schránka?

Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno ke komunikaci s orgány veřejné moci- její pomocí je možné zasílat orgánům veřejné moci a přijímat od nich úřední dokumenty v elektronické podobě (datové zprávy). Tento způsob komunikace nahrazuje klasický způsob doručování v listinné podobě. Datová schránka není e-mailová schránka, jejím prostřednictvím není možné komunikovat přímo s jednotlivými úředníky, ale pouze s celým úřadem. Pomocí datové schránky také můžete komunikovat s jinou fyzickou osobou, podnikající fyzickou osobou nebo právnickou osobou.

 

Co nás čeká?

Dne 1.7.2009 vstoupí v účinnost nový zákon o informačním systému veřejné správy, který upravuje elektronické úkony a autorizované konverze dokumentů.

Datové schránky transformují vnitřní  a vnější  vztahy veřejné správy pomocí informačních a komunikačních technologií. Cílem je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Důležitým prvkem zákona je uznání elektronických dokumentů jako rovnocenných s papírovými a zajištění jejich bezpečnosti.

 

Jak spolu souvisí kontaktní místo Czech POINT a datová schránka?

Czech POINT zájemcům zprostředkuje – kromě již běžných služeb – přístup do datové schránky. Pracovník na přepážce za poplatek dokument z datové schránky vytiskne, nebo naopak donesený dokument zkonvertuje do elektronické podoby, opatří elektronickým podpisem a odešle danému orgánu veřejné moci.

 

Kdo může a kdo musí mít datovou schránku?

Datovou schránku mohou bezplatně získat fyzické osoby, nepovinná je také pro podnikající fyzické osoby, naopak zřízení pro právnické osoby je povinné a totéž platí pro orgány veřejné moci.

 

Kde získáte více informací?

V pracovních dnech v době od 9:00-17:00 hodin můžete své dotazy volat na číslo 270 005 200.Na otázky Vám také odpoví prostřednictvím ePoradny na http://www.datoveschranky.info.

  

 

 

 

Obec Všestary, Všestary 35, 503 12 Všestary, tel.: 495 458 028, e-mail: urad@vsestary-obec.cz
Prohlášení o přístupnosti

Provozováno na systému CMS-OBCE | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2015 - 2024